Haluk Levent Kenya BM Sivil Toplum Örgütleri toplantısında son anda konuşmasını değiştirerek İsraili protesto etti - Haber Jet

Haluk Levent Kenya BM Sivil Toplum Örgütleri toplantısında son anda konuşmasını değiştirerek İsraili protesto etti

Haluk Levent Kenya'da düzenlenen Birleşmiş Milletler Sivil Toplum Örgütleri toplantısında beklenmedik bir hamle yaparak İsrail'in Gazze'deki eylemlerini protesto etti. Toplantıda asıl olarak Ahbap faaliyetleri üzerine konuşması istenmiş olsa da son dakikada konuşma metnini değiştirme kararı alan Levent, İsrail'in Gazze ve Refah'ta gerçekleştirdiği eylemleri sert bir dille eleştirdi. İşte tüm detaylar...

Türk şarkıcı ve Ahbap Derneği Genel Başkanı Haluk Levent, Kenya’da düzenlenen Birleşmiş Milletler Sivil Toplum Örgütleri toplantısında beklenmedik bir hamle yaparak İsrail’in Gazze ve Refah’ta gerçekleştirdiği eylemleri protesto etti. Toplantıya asıl olarak Ahbap faaliyetleri üzerine konuşması için çağrılan Levent, son dakikada konuşma metnini değiştirme kararı alarak İsrail’in insan hakları ihlallerini gündeme getirdi.

Haluk Levent Kenya BM Sivil Toplum Örgütleri toplantısında son anda konuşmasını değiştirerek İsraili protesto etti 2

HALUK LEVENT BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TOPLANTISINDA İSRAİL’İ PROTESTO ETTİ

Toplantının başlamasıyla birlikte, İsrailli şarkıcı Eden Golan’ın sahneye çıkmasıyla protestolar başladı. Ancak, Haluk Levent’in konuşması sırasında yaşananlar daha da çarpıcı hale geldi. Haluk Levent büyük bir cesaret göstererek orijinal konuşma metninden saparak İsrail’in Gazze ve Refah’taki eylemlerini sert bir dille eleştirdi ve uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırdı.

Haluk Levent “İsrail hükümetini bu zulüm ve insani krizden dolayı kınıyorum” diyerek Gazze’de yaşanan insanlık dışı durumları vurguladı. Ayrıca İsrail’in Gazze’ye yönelik insani yardımları engellediğini ve BM çalışanlarının yaşamını tehlikeye attığını belirtti. Konuşmasında Gazze’deki sivil halkın yaşadığı acıları ve çocukların maruz kaldığı zorlukları anlattı.

Haluk Levent Kenya BM Sivil Toplum Örgütleri toplantısında son anda konuşmasını değiştirerek İsraili protesto etti 3

HALUK LEVENT’İN KONUŞMASI SIRASINDA SÖZLERİ SIKLIKLA BÖLÜNDÜ

Konuşma sırasında Haluk Levent’in konuşması sık sık kesilerek sözleri bölündü. Bu durum İsrail’in yaşananları kamuoyundan gizlemek için çaba harcadığı şeklinde yorumlandı. Levent’in cesur çıkışı, uluslararası arenada İsrail’in insan hakları ihlallerine karşı duyulan tepkiyi göstermesi bakımından önemli bir adım olarak değerlendirildi.

Haluk Levent, konuşmasının ardından toplantının videosunu sosyal medya hesaplarında paylaşarak “Kenya’da Birleşmiş Milletler Sivil Toplum Örgütleri toplantısında aslında Ahbap faaliyetleri konusunda konuşmam istenmişti. Ama son dakikada konuşma metnimi değiştirme kararı aldım. İsrail’in Gazze ve Refah soykırımını protesto edeceğiz. Her yerde edeceğiz” şeklinde bir açıklama yaptı.

Yapılan bu paylaşıma gelen övgüler ve destekler oldukça fazlaydı. Haluk Levent bu konuşmasının ardından oldukça büyük bir takdir gördü.

Bu olay Türkiye’den ve uluslararası toplumdan İsrail’in Gazze’deki eylemlerine karşı artan bir tepki dalgası olduğunu gösterdi. Haluk Levent’in BM toplantısında yaptığı bu çıkış, İsrail’in politikalarına karşı dünya genelinde duyulan endişeyi ve tepkiyi yansıttı.

Haluk Levent Kenya BM Sivil Toplum Örgütleri toplantısında son anda konuşmasını değiştirerek İsraili protesto etti 4

HALUK LEVENT KONUŞMASINI DEĞİŞTİREREK FİLİSTİN’E DESTEKLERİNİ BELİRTTİ

Değiştirme kararı aldığı konuşmasında Haluk Levent şunları söyledi:”Güzel ülkem Türkiye’den selamlar getirdim. Bugün burada sadece bir rock sanatçısı olarak değil, bir iyilik organizasyonu olan Ahbap’ın kurucusu ve başkanı olarak bulunuyorum. Bugün buraya projelerimi anlatmaya gelmiştim ancak bu sabah uyandığımda Gazze’de 600 binden fazla çocuğun büyük tehlike altında olduğunu öğrendim. Biz AHBAP olarak Gazze’ye insani yardım göndermeyi denedik ama çok fazla engelle karşılaştık. Bildiğiniz gibi 100’den fazla BM çalışanı da hayatını kaybetti. Ayrıca Başbakan Netenyahu’ya da bir soru sormak istiyorum. 10 binden fazla çocuğun öldürülmesini nasıl haklı gösterebilirsiniz? Bu nedenle İsrail hükümetini bu zulüm ve insani krizden dolayı kınıyorum. Ayrıca Gazze’deki savaşı protesto eden savaş karşıtı Yahudi toplumu olmak üzere Amerikalı ve Fransız öğrencilerle dayanışma içindeyim.”

Son DakikaGündemÖne Çıkan Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir