2024 Adli tatil 20 Temmuz’da başlayıp 31 Ağustos’ta sona erecek - Haber Jet

2024 Adli tatil 20 Temmuz’da başlayıp 31 Ağustos’ta sona erecek

2024 yılı Adli tatili başlangıç ve bitiş tarihleri belli oldu. Yargı kurumlarında işi olan vatandaşların yakından takip ettiği Adli tatil bu yıl da 20 Temmuz'da başlayacak ve 31 Ağustos tarihinde sonra erecek. Yaz aylarının yaklaşması ile Adli tatil ve yeni adli yıl hakkında detaylı araştırmalar yapılıyor.

Yargı organları Adli tatil ile yılın belirli bir dönemi faaliyetlerine ara veriyor.

Adli tatilin, her yıl aynı tarihler arasında yapıldığı bilinse de bu yıl yeniden Adli tatil ne zaman konusu gündeme geldi.

Adli tatilin 2024 yılı için ne zaman başlayacağı, bu yaz mahkemeye gidecek ve davası olan binlerce vatandaş tarafından araştırılıyor. Yaz aylarının yaklaşması ile davası olan ve yargı kurumlarında bu tarihlerde işi olanlar bu dönemi yakından takip ediyor.

2024 Adli Tatil 20 Temmuz’da Başlayıp 31 Ağustos’ta Sona Erecek

ADLİ TATİL NE ZAMAN?

6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu “Adli tatil süresi” başlıklı 102. Maddesine göre “Adli tatil, her yıl 20 Temmuz’da başlar, 31 Ağustos’ta sona erer. Yeni adli yıl 1 Eylül’de başlar.”

Buna göre bu yıl adli tatil 20 Temmuz 2024 Cumartesi günü başlayacak 31 Ağustos 2024 Cumartesi günü sona erecek.

Yeni Adli yıl 1 Eylül 2024 Pazartesi günü başlayacak.

41 gün sürecek Adli tatil boyunca mahkemeler ve icra daireleri kapalı olacak, davalar görülmeyecek. Çünkü Adli tatilde kural olarak hukuki süreler durur ve duruşmalar bu dönemde görülmez.

2024 Adli Tatil 20 Temmuz’da Başlayıp 31 Ağustos’ta Sona Erecek

Adli tatilde mahkeme süreçleri nöbetçi mahkemeler ile devam edebilir. Ancak bazı istisnai durumlar olabiliyor. Bu dönemde sadece acil işler nöbetçi mahkemeler tarafından görülür.

6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’na göre;

Adli tatilde, aşağıdaki dava ve işler görülür:

a) İhtiyati tedbir, ihtiyati haciz ve delillerin tespiti gibi geçici hukuki koruma, deniz raporlarının alınması ve dispeçci atanması talepleri ile bunlara karşı yapılacak itirazlar ve diğer başvurular hakkında karar verilmesi.

b) Her çeşit nafaka davaları ile soybağı, Velayet ve vesayete ilişkin dava ya da işler.

c) Nüfus kayıtlarının düzeltilmesi işleri ve davaları.

ç) Hizmet akdi veya iş sözleşmesi sebebiyle işçilerin açtıkları davalar.

d) Ticari defterlerin kaybından dolayı kayıp belgesi verilmesi talepleri ile kıymetli evrakın kaybından doğan iptal işleri.

e) İflas ve konkordato ile sermaye şirketleri ve kooperatiflerin uzlaşma suretiyle yeniden yapılandırılmasına ilişkin işler ve davalar.

f) Adli tatilde yapılmasına karar verilen keşifler.

g) Tahkim hükümlerine göre, mahkemenin görev alanına giren dava ve işler.

ğ) Çekişmesiz yargı işleri.

h) Kanunlarda ivedi olduğu belirtilen veya taraflardan birinin talebi üzerine, mahkemece ivedi görülmesine karar verilen dava ve işler

(2) Tarafların anlaşması hâlinde veya dava bir tarafın yokluğunda görülmekte ise hazır olan tarafın talebi üzerine, yukarıdaki iş ve davalara bakılması, adli tatilden sonraya bırakılabilir.

2024 Adli Tatil 20 Temmuz’da Başlayıp 31 Ağustos’ta Sona Erecek

Gündem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir