TikTok Türkiye'de yasaklanabilir! Kapatılması için TBMM'de kanun teklifi hazırlanıyor - Haber Jet

TikTok Türkiye’de yasaklanabilir! Kapatılması için TBMM’de kanun teklifi hazırlanıyor

Video paylaşım uygulaması TikTok ABD’nin ardından Türkiye’de de yasaklanmanın eşiğinde. İçerikleri nedeniyle sık sık tartışmalara söz konusu olan TikTok uygulaması daha önce de birçok kez kapatılacağı iddiaları ile gündeme gelmişti. Öyle ki TikTok kapanıyor mu sorusu belirli aralıklarla yanıtı en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor.

TikTok’un kapatılması neden gündemde?

TikTok’un kapatılmasına ilişkin belki de ilk ciddi adım bu kez atıldı. Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk TikTok’un kapatılması için kanun teklifi hazırladıklarını açıkladı.

MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, TikTok’un kapatılması için hazırladıkları kanun teklifini “Ahlaksız paylaşımların yoğunlukla yer aldığı ve milli değerlerimizi ayaklar altına alan TikTok’un bir an önce kapatılması gerektiği açıktır. Bu doğrultuda kanun teklifi hazırlamakta olduğumuzun da bilinmesini isterim” sözleri ile duyurdu.

TikTok Türkiye'de yasaklanabilir! Kapatılması için TBMM'de kanun teklifi hazırlanıyor 1

TikTok kapanacak mı?

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, sosyal medya uygulaması TikTok ile ilgili dünyada ve Türkiye’de kullanılan en yaygın sosyal medya platformlarından birisi olduğuna işaret ederek, kullanıcı sayısının dünyada 1 milyarı aştığını, Türkiye’de ise 30 milyon olduğunu ifade etti.

Peki TikTok’un neden kapatılması isteniyor?

TikTok uygulamasının, Türk aile yapısına ve kültürüne uygun olmayan görüntülerin ve davranışların paylaşıldığı bir mecra olduğuna değinen Öztürk, “Bu anlamda müstehcen içerikler oluşturan, canlı yayında gelir sağlayan, çocuk istismarı paylaşan hesap yöneticilerine yönelik operasyonların yapıldığı ve adli soruşturmaların açıldığı yine kamuoyuna yansımaktadır. Tam bu noktada ifade etmeliyim ki TikTok adlı sosyal medya platformu tam anlamıyla bir bataklığa dönüşmüştür ve bataklıkta sinek avlamaktansa bataklığın kurutulması gerekmektedir” diye konuştu.

Ahlaki değerlerin hiçe sayıldığı bir sosyal medya mecrasında yapılan paylaşımların, toplum düzenini tehdit eden birer unsur olarak görülmesi gerektiğini vurgulayan Öztürk, “Bu, her şeyden önce içinde çocuklarımızı büyüteceğimiz sağlıklı bir toplum için gereklidir. Ahlak yok olursa gelecek yok olur. Ahlakı zedelenen veya yok olan, milli ve manevi değerleri her gün örselenen bir toplum geleceğini hazırlayamaz, istikbâlini sağlam zeminler üzerine kuramaz” şeklinde konuştu.

Öztürk, “Bu anlamda ahlaksız paylaşımların yoğunlukla yer aldığı ve milli değerlerimizi ayaklar altına alan TikTok’un bir an önce kapatılması gerektiği açıktır. Bu doğrultuda kanun teklifi hazırlamakta olduğumuzun da bilinmesini isterim. Umuyorum ki Türk milletinin kültürel kodlarını bozmaya yönelik her türlü unsura karşı gerekli tedbir ve adımlar atılarak milli kültürümüz ve ahlaki yapımız asla bozulmayacaktır” dedi.

TikTok Türkiye'de yasaklanabilir! Kapatılması için TBMM'de kanun teklifi hazırlanıyor 2

TikTok hangi ülkelerde yasaklandı?

TikTok daha önce Hindistan, İran, Nepal, Somali ve Afganistan’da yasaklanmıştı.

TikTok’un ABD’de yasaklanmasına ilişkin bir yasa tasarısı 13 Mart 2024’te ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmişti. Yasa tasarısı Senato’dan da geçerse ABD Başkanı tarafından imzalandıktan sonra yürürlüğe girecek ve TikTok ABD’de de yasaklanacak.

TikTok Türkiye'de yasaklanabilir! Kapatılması için TBMM'de kanun teklifi hazırlanıyor 3

TeknolojiEditörün SeçtikleriPolitika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir