Şeriat karşıtı paylaşımları nedeniyle hakkında soruşturma açılan Feyza Altun'un davasında karar açıklandı - Haber Jet

Şeriat karşıtı paylaşımları nedeniyle hakkında soruşturma açılan Feyza Altun’un davasında karar açıklandı

Sosyal medyada şeriat karşıtı paylaşımları nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan avukat Feyza Altun'un davasında karar verildi. Ardından Feyza Altun ne kadar ceza aldı, hapse mi girecek soruları gündeme geldi.

Avukat Feyza Altun, geçtiğimiz aylarda sosyal medyada şeriat hakkında yaptığı bir paylaşım sonrası gözaltına alınmıştı. Ardından ifade sonrası serbest bırakılan Altun hakkında soruşturma başlatıldı. Bugün, Beykoz 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma sonrası karar belli oldu. Feyza Altun’un ceza alıp almadığı merak ediliyor.

FEYZA ALTUN NE KADAR HAPİS CEZASI ALDI?

Cumhuriyet savcısı mütaalasında, sanık Altun’un 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme heyeti ise “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan 9 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti.

Mahkeme heyeti, Altun’un suç nedeniyle pişmanlık duymamasından dolayı ceza indirimi uygulamadı.

Sanık koltuğunda oturan Altun savunmasında, ““14 yıldır avukat olarak görev yapıyorum, şeriat Türkiye’de korunan bir değer değildir. Olay tarihinde ben Farsça bir şiiri X sosyal paylaşım sitesinde kendi adıma kayıtlı kullanıcı hesabımdan paylaşmıştım. Bu paylaşımdan sonra tanımadığım birisi “lan Feyza şeriat atak mı geçiriyorsun” şeklinde paylaşımda bulundu. Bunun üzerine ben iddianameye konu tweeti attım. Bu tweetin yanlış anlaşılabileceğini fark edince 5-10 dk sonra bu tweeti sildim. Suç işleyenler aslında bu tweeti yayanlar ve gündeme getirenlerdir. Türkiye’de şeriat yönetiminin olmasını kabul edemem, Türkiye laik bir devlettir, şeriat yönetimi kafa kesen bir yönetimdir. Ben böyle bir yönetim istemiyorum. Benim din ve vicdan özgürlüğüyle bir problemim yoktur. Beraatime karar verilmesini talep ederim” dedi.

Son Dakika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir