Rusya Harry Potter Kalesi'ni vurdu! (VİDEO) En az 5 ölü var - Haber Jet

Rusya Harry Potter Kalesi’ni vurdu! (VİDEO) En az 5 ölü var

Rusya-Ukrayna savaşı Ukrayna’daki Harry Potter Kalesi olarak bilinen yapıya da sıçradı. İlk gelen haberlere göre en az 5 kişi hayatını kaybetti ve onlarca yaralı var. İşte Rusya’nın Harry Potter Kalesi’ne yaptığı saldırı sonrası son durum…

Rusya Harry Potter Kalesi’ni vurdu

Rusya’nın Ukrayna’da Harry Potter Kalesi olarak bilinen yapıya düzenlediği saldırıda 5 kişi öldü, 32 kişi yaralandı.

Ukrayna’ya yönelik saldırılarını sürdüren Rusya, Odessa’yı hedef aldı. Ukrayna Devlet Acil Durum Servisi tarafından yapılan açıklamada, Rusya’nın dün Odessa kıyısındaki “Harry Potter Kalesi” olarak bilinen 4 katlı hukuk akademisine düzenlediği saldırıda 5 kişinin hayatını kaybettiği, 8’inin durumu ağır 32 kişinin ise yaralandığı belirtildi.

Yaralanan 23 kişinin hastanede tedavisinin sürdüğü kaydedilen açıklamada, binanın çatısında çıkan yangına müdahale için 45 kişilik 15 acil servis ekibinin sevk edildiği kaydedildi.

Odesa Belediye Başkanı Gennadiy Trukhanov yaptığı açıklamada, “Canavarlar. Barbarlar. Ne söyleyeceğimi bilemiyorum. İnsanlar deniz kenarında yürüyüşe çıkıyor ve onları ateş edip öldürüyorlar” dedi. Ukrayna donanması sözcüsü Dmytro Pletenchuk da saldırının İskender-M balistik füzesi ile gerçekleştirildiğini söyledi.

Rusya Harry Potter Kalesi'ni vurdu! (VİDEO) En az 5 ölü var 1

Ukrayna’daki Harry Potter Kalesi ne için kullanılıyordu?

Ukrayna’daki “Harry Potter Kalesi” olarak bilinen yapı, aslında Odesa Ulusal Hukuk Akademisi’nin ana binasıdır. 19. yüzyıldan kalma bu bina, gotik mimarisi ve kuleleri ile Harry Potter serisindeki Hogwarts Şatosu’na benzediği için bu lakabı almıştır.

Ukrayna’daki “Harry Potter Kalesi”, sadece mimari açıdan değil, aynı zamanda Ukrayna’nın kültürel mirası açısından da önemli bir yapıdır.

Rusya Harry Potter Kalesi'ni vurdu! (VİDEO) En az 5 ölü var 2

Harry Potter Kalesi ile ilgili bazı bilgiler:

Resmi adı: Odesa Ulusal Hukuk Akademisi

Konumu: Odesa, Ukrayna

İnşa tarihi: 19. yüzyıl

Mimarisi: Gotik

Lakabı: Harry Potter Kalesi

Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir