Türkiye’ye gelen etlerde tespit edildi! Salmonella hastalığı ishal ve ateş ile belirti gösteriyor - Haber Jet

Türkiye’ye gelen etlerde tespit edildi! Salmonella hastalığı ishal ve ateş ile belirti gösteriyor

Türkiye'ye gelen etlerde salmonella bakterisi çıktı. Çubuk şeklinde bir bakteri olan Salmonella zaman zaman salgınlarla seyredebilen hastalıklara neden olabiliyor. Et ve Süt Kurumu endişeye neden olan olayla ilgili açıklama yaparken Salmonella hastalığının belirtileri ve nasıl bulaştığı vatandaşların gündeminde.

Salmonella aynı isimli bakteriden kaynaklanan su ve gıda yolu bulaşıp bağırsak sistemini etkileyen bir enfeksiyondur.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, geçtiğimiz günlerde Ukrayna’dan gelen 1 tır karkas ette salmonella tespit edildiği iddialarını gündeme getirerek çağrı yapmıştı.

Et ve Süt Kurumu, yurt dışından ithal edilen bazı etlerde salmonella bakterisi görüldüğü iddialarını doğruladı. Bakteri barındıran bu etlerin imha edileceği açıklandı.

Türkiye’ye Gelen Etlerde Tespit Edildi! Salmonella Hastalığı Ishal Ve Ateş Ile Belirti Gösteriyor

Ülkemize gelen etlerde bakteri çıkması gıda zehirlenmesi korkusunu da beraberinde getirdi. Vatandaşların aklına salmonella vakası mı geliyor sorusu gelirken bu hastalık hakkında detaylar merak edildi.  Salmonella nedir, nasıl bulaşır nelere dikkat edilmesi gerekir yeniden gündeme geldi.

Et ve Süt Kurumu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada analiz sonucu salmonella pozitif olan etler için imha kararı alındığını, bu ürünlerin herhangi bir şekilde üretimde kullanılmasının veya satışının söz konusu olmadığının altını çizdi.

SALMONELLA NEDİR?

Salmonella, tifo, paratifo ve gıda zehirlenmesine yol açabilen çubuksu bakteri cinsidir. Bu bakterinin içme suyu veya gıda yoluyla bulaşarak bağırsak sisteminde enfeksiyona yol açmasıyla oluşan bir hastalıktır.

Salmonella typhi ve Salmonella paratyphi sadece insanlarda enterik ateş olarak adlandırılan ve salgınlarla seyredebilen hastalıklara neden olan türler olarak biliniyor.

Bakteriyel gıda zehirlenmesinin en yaygın şekli olarak görülür. Hastalığın bulaştığı her kişide semptomların görülmeme ihtimali de vardır. Enfeksiyon vücutta bağırsaklardan farklı bölgelere dağılırsa ciddi komplikasyon gelişmesine neden olabilir.

Salmonella nedir?

SALMONELLA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yüksek ateş en yaygın belirtisidir.

Bakterinin vücuda alınmasından yaklaşık 12-72 saat sonra ishal görülür ve genellikle 4-7 gün sürer.

İshal durumunda yeterli sıvı alınmazsa vücutta fazla sıvı kaybına sebep olabilir ve acil tıbbi yardım alınması gerekir.

Bazı kişilerde mide bulantısı, kusma ve baş ağrısı da görülebilir.

Mide krampları ve karın ağrısı da sık görülen belirtiler arasındadır.

Nadir olarak dışkıda kan görülebilir.

Salmonella belirtileri nelerdir?

SALMONELLA NASIL BULAŞIR?

Salmonella bu bakterinin içme suyu veya gıda yoluyla bulaşarak bağırsak sisteminde enfeksiyona yol açmasıyla oluşan bir hastalıktır. Bu nedenle çiğ ya da az pişmiş et, yumurta tüketimi, kümes hayvanları, pastörize edilmemiş süt tüketimi neden olabilir.

Yeterince yıkanmamış sebze ve meyveler de bu bakteriye neden olabilir.

Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri salmonella bakterisi içerebilir.

Ayrıca enfeksiyonu geçirmiş ve iyileşmiş kişiler de hastalığı yayabilir. Bu kişilerle yakın temas veya ortak tuvalet kullanımı enfeksiyona yol açabilir.

Salmonella hastalığı bulaşıcı mı?

ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Salmonella enfeksiyonundan korunmak için etleri iyice pişirmek  ve sebze ve meyveleri tüketmeden önce iyice yıkamak önem arz ediyor.

Yemekten önce, tuvaleti kullandıktan sonra ve hayvanlarla temastan sonra eller sabun ve suyla yıkanmalıdır.

Salmonella enfeksiyonu geçirmiş kişilerle yakın temastan kaçınılması da bakteriye karşı alınabilecek önlemler arasındadır.

SağlıkEditörün Seçtikleri

Türkiye’ye gelen etlerde tespit edildi! Salmonella hastalığı ishal ve ateş ile belirti gösteriyor” haberine 4 yorum yapıldı.

 • Tolga Tolga

  Her kırmızı et yiyişimde aklıma gelecek nasıl emin olacağız

  Yanıtla
 • Ayten Ayten

  Bu kadar virüsün arasında bir de Salmonella çıktı başımıza

  Yanıtla
 • Rüzgar Rüzgar

  Yayılırsa kapanma dönemine geri mi döneceğiz

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir