Toplu yurt dışı harç pulu alanlar dikkat! Zamlı tutardan muaf olma durumu yok - Haber Jet

Toplu yurt dışı harç pulu alanlar dikkat! Zamlı tutardan muaf olma durumu yok

150 TL olan yurt dışı harç pullarına ortalama 10 katı zam geleceği gündemde yerini korurken “Zamlanmadan yurt dışı çıkış harç pulunu toplu alırsak kullanabilir miyiz?” sorusu vatandaşların akıllarında soru işareti bıraktı. Çok geçmeden Gelir İdaresi Başkanlığı konu hakkında açıklamada bulundu.

Şu anda 150 TL olan yurt dışı harç pulunun 1.000 TL ile 1.700 TL arasında bir fiyatı olacağı konuşuluyor. 10 kat artacak zammı duyan vatandaşlar harç pullarını zamsız alırsa kullanıp kullanamayacaklarını merak ediyor.

HARÇ PULUNU ZAMSIZ ALSAK SONRA GEÇERLİ OLUR MU?

“Zamlanmadan yurt dışı çıkış harç pulunu toplu alırsak kullanabilir miyiz?” sorusunun vatandaşların aklında soru işareti bırakmasıyla Gelir İdaresi Başkanlığı konu ile ilgili açıklama yaptı.

Türkiye Gazetesi’nden alınan bilgilere göre Gelir İdaresi Başkanlığı konu ile ilgili şu açıklamada bulundu:

“Yurt dışına çıkış harcının yeniden belirlenmesine ilişkin çalışmaların olduğu basına yansıyan haberlerde yer almaktadır.
Diğer vergi kanunlarında olduğu gibi yurt dışına çıkış harçları da etkililik ve verimlilik yönüyle sürekli değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.
Bilindiği üzere bu harç, yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, çıkış başına maktu olarak alınmaktadır

HARÇ PULUNU ZAMSIZ ALSAK SONRA GEÇERLİ OLUR MU?

YURT DIŞI HARÇ PULUNUN KULLANMA SÜRESİ VAR MI?

Kurum yaptığı açıklamada yurt dışı harç pulları zamsız alınsa bile zamlı fiyatın ödeneceğinin altını çizerek açıklama yaptı.
“Yurt dışına çıkış harcının, yurt dışına çıkış tarihinde yürürlükte bulunan tutarlar üzerinden ödenmesi gerekir.
Dolayısıyla çıkan haberler nedeniyle bugünden harç pulu satın almak veya diğer yollarla harcı ödemek, çıkış tarihinde geçerli tutarın ödenmeyeceği anlamına gelmez.
Vatandaşlarımızın bu tür spekülatif haberler nedeniyle mağdur olmaması için Başkanlığımız açıklamalarını takip etmesi önem arz etmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

YURT DIŞINA ÇIKARKEN HARÇ PULU NEREDEN ALINIR?

T.C. Pasaportu ile yurt dışına gidecek olan vatandaşlar; yurt dışı çıkış harcını, havalimanlarında yer alan otomat ve veznelere, gümrük saymanlıklarına, Maliye Bakanlığı’na ait harç bürolarına, anlaşmalı bankalara ve vergi dairelerine ödenebilmekte.

YURT DIŞI ÇIKIŞ HARÇ PULUNUN SÜRESİ VAR MI?

Yurt dışı çıkış harçlarının belirli bir süresi bulunmuyor ve alınan harç pulu herhangi bir yere seyahat ederken kullanabilmekte.

YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCINDAN KİMLER MUAF?

Yurt dışı çıkış harcından; yedi yaş altı çocuklar, KKTC’ye seyahat eden vatandaşlar ve ticari amaçlı yurt dışına çıkan görevliler muaf tutulmuştur.

HARÇ PULU ÖDENMEZSE NE OLUR?

Harç pulu ödemesi seyahat öncesinde yapılmalıdır. Bu harcın ödenmediği durumlarda kişilerin yurt dışına çıkmalarına izin verilmez.

GündemTrend

Toplu yurt dışı harç pulu alanlar dikkat! Zamlı tutardan muaf olma durumu yok” haberine 1 yorum yapıldı.

  • Derya Derya

    Ben de toplu almayı düşünüyordum haberi gördüğüm iyi oldu boşa alacaktım

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir