MGK bugün toplanıyor! Masada terörle mücadele ve İsrail'in Filistin topraklarındaki katliamları var - Haber Jet

MGK bugün toplanıyor! Masada terörle mücadele ve İsrail’in Filistin topraklarındaki katliamları var

Milli Güvenlik Kurulu, bugün Beştepe'de toplanacak. 2024 yılının üçüncü MGK toplantısında Türkiye'nin sınır ötesindeki terörle mücadele operasyonları ve İsrail'in Filistin'e yönelik katliam boyutundaki saldırıları, bölgesel ve uluslararası güvenlik konuları da ele alınacak.

MGK, iki ay aradan sonra bugün toplanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık edeceği Milli Güvenlik Kurulu toplantısı bu yıl üçüncü kez toplanıyor. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenecek kritik toplantının gündemi yine oldukça yoğun.

MGK toplantısı ne zaman

MASADA HANGİ KONULAR VAR?

Beştepe’deki toplantının ilk başlığı terörle mücadele olacak. Mayıs ayı MGK toplantısında yurt içinde ve sınır ötesinde devam eden terörle mücadele operasyonları masaya yatırılacak. Irak’ın kuzeyindeki terör unsurlarının yok edilmesi için devam eden operasyonların üzerinde durulacak.

Ayrıca terör örgütü PKK/YPG’nin Suriye’nin kuzeyinde işgal ettiği yerlerde yasa dışı seçim düzenleme hazırlığı ve kendini meşrulaştırma çabasına karşı alınacak tedbirler konuşulacak. Kurul üyeleri tarafından FETÖ ve DEAŞ gibi diğer terör örgütleriyle mücadeledeki son durumla ilgili kurula bilgi de sunulacak.

Toplantının ana gündem maddeleri arasında 7 Ekim’den beri devam eden İsrail’in Filistine yönelik saldırıları da yer alacak.  Milli Güvenlik Kurulu’nda, İsrail’in Filistin topraklarında sürdürdüğü katliamları da görüşülecek.

Saldırıların durdurulması, insani yardımların kesintisiz ulaştırılması ve İsrail’in gerilimi bölgeye yayma çabalarının önüne geçilmesi için yürütülen diplomasi trafiği konuları görüşülecek.

MGK hangi konular görüşülecek

Diğer önemli başlıklar arasında şunlar da göz çarpıyor;

MGK’da İspanya, İrlanda ve Norveç’in ardından Filistin Devleti’ni tanıyan ülkelerin sayısının artması adına atılabilecek adımlar ele alınacak. Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail aleyhine açılan ve Türkiye’nin de müdahil olma kararı aldığı soykırım davası hakkında görüş alışverişinde bulunulacak.

Gözlerin çevrildiği bugünkü toplantıda bölgesel ve uluslararası güvenlik konuları da görüşülecek.  Rusya-Ukrayna Savaşı, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış süreci, İran’daki gelişmeler ve Yunanistan ile ilişkiler başta olmak üzere diğer bölgesel ve uluslararası konular da masada olacak.

GündemSon Dakika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir