Turistlerin Türkiye'ye yoğun ilgisinin nedenleri belli oldu! İlk sırada gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler var - Haber Jet

Turistlerin Türkiye’ye yoğun ilgisinin nedenleri belli oldu! İlk sırada gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler var

Türkiye 2024’ün ilk çeyreğinde elde ettiği 8 milyar 784 milyon 800 bin dolarlık gelirle ilk çeyrek gelirlerinde tarihinin rekorunu kırdı. Artan gelirin yanı sıra ziyaretçi sayısında da ciddi artış. Türkiye’ye olan bu yoğun ilgi sonrası turistlerin neden Türkiye’yi tercih ettiği de TÜİK’in açıklamaları sonrası belli oldu.

Ziyaretçiler hangi amaçlarla geliyor?

Ziyaretçiler yüzde 46 ile en çok “gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler” amacıyla geldi.

İkinci sırada yüzde 31,3 ile “akraba ve arkadaş ziyareti”, üçüncü sırada ise yüzde 9,6 ile “alışveriş” yer aldı. Yurt dışı ikametli vatandaşlar ise ülkemize yüzde 73,6 ile en çok “akraba ve arkadaş ziyareti” amacıyla geldi.

Turistlerin Türkiye'ye yoğun ilgisinin nedenleri belli oldu! İlk sırada gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler var 1

Ziyaretçi sayısı ne kadar oldu?

Ülkemizden çıkış yapan ziyaretçi sayısı 2024 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 10,1 artarak 9 milyon 10 bin 90 kişi oldu. Ziyaretçilerin yüzde 21,6’sını 1 milyon 942 bin 94 kişi ile yurt dışında ikamet eden vatandaşlar oluşturdu.

Bu çeyrekte ülkemizden çıkış yapan ziyaretçilerin gecelik ortalama harcaması 93 dolar oldu. Yurt dışında ikamet eden vatandaşların gecelik ortalama harcaması ise 64 dolar oldu.

Bu çeyrekte turizm geliri içerisindeki yeme içme harcamalarının payı yüzde 22,6, uluslararası ulaştırma harcamalarının payı yüzde 16,7, paket tur harcamalarının payı ise yüzde 11,5 oldu. Bir önceki yılın aynı dönemine göre yeme içme harcamaları yüzde 2,8, uluslararası ulaştırma harcamaları yüzde 11,8 ve paket tur harcamaları yüzde 19,4 arttı.

Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir